Post

Wskazówki jak chronić twój wzrok

Zdrowy wzrok jest kluczowym elementem utrzymania dobrej jakości życia.
Aż jedna szósta osób dorosłych zmaga się z chorobą oczu, która zagraża ich wzrokowi, a znacznie więcej osób doświadczy pewnej utraty wzroku wraz z wiekiem. Niektóre z głównych przyczyn słabego widzenia i ślepoty są związane z wiekiem, jak np. zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma, jaskra i retinopatia cukrzycowa. Na szczęście istnieje kilka wskazówek, których możemy przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko i utrzymać nasze oczy w jak najlepszym zdrowiu.

Wyrabiaj nawyki zdrowego stylu życia
Aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie to nie tylko dobry sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej, ale także na utrzymanie zdrowych oczu! W szczególności staraj się, aby owoce i ciemne zieleniny stanowiły istotną część Twojej diety i regularnie uprawiaj ćwiczenia fizyczne. Równie ważne jest unikanie niezdrowych nawyków, takich jak palenie papierosów. Szczególnie palenie jest ogromnym czynnikiem ryzyka dla wielu chorób zagrażających wzrokowi.

Zaplanuj regularne badania lekarskie
Przewlekłe choroby, takie jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca, jeśli nie są leczone, mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem oczu. Cukrzyca jest powiązana z retinopatią cukrzycową i zwyrodnieniem plamki żółtej, a osoby z nieleczonym nadciśnieniem są bardziej podatne na udary oczu. Wszystkie te przypadki mogą prowadzić do trwałej utraty wzroku, dlatego też regularne badania kontrolne u lekarza są tak ważne dla zdrowia oczu. Im wcześniej choroba przewlekła zostanie wykryta, tym wcześniej możesz zacząć z nią walczyć!

Obserwuj, jak może zmieniać się Twój wzrok
Zmiany we wzroku są zazwyczaj bardzo stopniowe, co może sprawić, że na początku trudno je zauważyć. Jeśli jednak zauważysz zmiany, umów się na wizytę u okulisty. Bez względu na to, czy jest to wczesne stadium poważnej choroby oczu, czy po prostu potrzebujesz zaktualizować receptę, ważne jest, aby zasięgnąć porady okulisty. Jeśli jednak wystąpią objawy takie jak błyski światła, ból lub obrzęk oczu, zaczerwienienie oczu lub nagły wzrost liczby widzianych przez Ciebie kulek, udaj się prosto do okulisty.

Poznaj swoje czynniki ryzyka chorób oczu
Jeśli w Twojej rodzinie występowały choroby oczu, cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi, może to oznaczać, że Ty również jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na te choroby. Wiek jest również ogromnym czynnikiem ryzyka. Nie mamy wpływu na to, czy należymy do kategorii wysokiego ryzyka, czy nie, ale możemy podjąć odpowiednie środki ostrożności, takie jak przestrzeganie regularnego harmonogramu badań okulistycznych i utrzymywanie zdrowych nawyków życiowych.

Chroń swoje oczy przed słońcem
Ochrona naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV nie jest tak prosta, jak kupienie najtańszych okularów przeciwsłonecznych, jakie uda nam się znaleźć. Musimy się upewnić, że wybrane przez nas okulary przeciwsłoneczne są specjalnie zaprojektowane, aby blokować 100% promieni UV-A i UV-B. Jeśli tak jest, informacja o tym znajdzie się na etykiecie. Okulary przeciwsłoneczne, które nie blokują promieni UV mogą być gorsze niż brak okularów, ponieważ obniżają poziom ochrony naszych oczu.

Zaplanuj badania okulistyczne
Badania okulistyczne odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowego wzroku przez całe życie. Niektórych chorób zagrażających wzrokowi nie da się cofnąć, ale jeśli zostaną wcześnie wykryte, możemy wiele zrobić, aby spowolnić lub zatrzymać ich postęp. Dlatego właśnie regularne badania okulistyczne mogą stanowić różnicę między trwałą utratą wzroku a skutecznym uratowaniem wzroku pacjenta. Osobiste czynniki ryzyka określają, jak często należy przeprowadzać takie badania, ale dobrym punktem wyjścia jest wykonywanie ich raz na dwa lata.

Przynieś swoje pytania do optometrysty
Jeśli chcesz uzyskać więcej wskazówek na temat tego, jak utrzymać zdrowe oczy i silny wzrok, lub jeśli po prostu potrzebujesz rekomendacji, które okulary przeciwsłoneczne byłyby najlepsze, wpadnij do nas lub skontaktuj się z nami! Szczególnie chcemy usłyszeć od Ciebie, jeśli nie było nas przez jakiś czas!