Post

Zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Amerykanie są prześladowani przez zaburzenia snu, z prawie 40 milionów cierpiących na jakiś rodzaj przewlekłych zaburzeń snu. Istnieje wiele różnych rodzajów zaburzeń snu, które mogą wahać się od łagodnych do wyniszczających.

Bezsenność - Bezsenność jest zdefiniowana jako ktoś, kto nie może zasnąć lub pozostać w stanie snu, gdy ma możliwość uzyskania pełnej nocy snu. Bezsenność może obejmować trudności z zasypianiem, trudności z utrzymaniem snu lub budzenie się zbyt wcześnie. Bezsenność może negatywnie wpłynąć na czyjąś wydajność w pracy, uszkodzić relacje, a nawet spowodować, że ktoś podejmuje złe decyzje. Aż 35% Amerykanów skarży się, że cierpi na jakąś formę bezsenności. Jest ona bardziej powszechna wśród osób narażonych na stres, cierpiących na schorzenia takie jak depresja, starszych dorosłych i kobiet. Istnieją dwa różne rodzaje bezsenności - bezsenność krótkoterminowa i bezsenność chroniczna. Krótkotrwała jest krótkotrwała, trwa tylko do trzech miesięcy. Występuje ona u około 20% osób. Bezsenność przewlekła trwa dłużej niż trzy miesiące i występuje co najmniej trzy razy w tygodniu. Przewlekła bezsenność jest obecna u około 10% osób.

 • Bezsenność krótkotrwała - Pomijając krótkoterminowe i długoterminowe, istnieją różne rodzaje bezsenności. Jedną z form jest bezsenność krótkiego snu. Podczas gdy większość dorosłych wymaga siedmiu lub więcej godzin snu w nocy, niewielka liczba dorosłych jest uważana za osoby cierpiące na krótki sen. Czują się oni czujni i odświeżeni śpiąc mniej niż sześć godzin. Ten ograniczony czas trwania snu występuje u dzieci i młodych dorosłych. Osoby cierpiące na krótki sen funkcjonują normalnie i nie wymagają dodatkowego snu. Aby dowiedzieć się więcej, bada się genetykę snu.
 • Bezsenność dziecięca - Bezsenność dziecięca występuje, gdy dzieci nie przestrzegają regularnych harmonogramów i nie kładą się spać, chyba że zmusi je do tego osoba dorosła. Gdy dzieci nie mają uporządkowanych godzin snu, mogą nie spać przez wiele godzin każdej nocy. Dzieci, które cierpią na bezsenność mogą odnieść duże korzyści z posiadania wymuszonych pór snu i ograniczenia jedzenia lub picia tuż przed snem.
 • Hipersomnias - Hipersomnia to rodzaj zaburzenia snu, które sprawia, że ludzie są nadmiernie senni.
  • Narkolepsja - Jest to trwające całe życie zaburzenie snu charakteryzujące się tym, że ludzie czują się nadmiernie zmęczeni i nagle zasypiają podczas jazdy, jedzenia lub spaceru. Istnieją dwa różne rodzaje Narkolepsji, które wymagają diagnozy lekarza. Szacunki wskazują, że prawie jedna na 2000 osób ma jakąś formę narkolepsji.
   • Hipersomnia idiopatyczna - Jest to typ narkolepsji, który wymaga od ludzi spać 12 do 14 godzin, aby normalnie funkcjonować.
   • Zespół Kleine-Levina - Obejmuje on nawracające epizody nadmiernej senności, które mogą trwać od dwóch dni do pięciu tygodni z epizodami powtarzającymi się więcej niż jeden raz w roku.
 • Syndrom niewystarczającej ilości snue - Jest to rodzaj niedoboru snu, który występuje, gdy ludzie nie dostają wystarczającej ilości snu.
 • Długi sen - Osoby cierpiące na długi sen mogą wymagać więcej snu niż ich rówieśnicy. Chociaż otrzymują normalną ilość i dobrą ilość snu, często są zmęczeni.

Zaburzenia oddychania związane ze snem - Jeśli zaburzenie snu powoduje trudności w oddychaniu podczas snu, jest klasyfikowane jako zaburzenie oddychania związane ze snem. Istnieje również kilka różnych rodzajów zaburzeń.

 • Obturacyjny bez dech senny - Ten rodzaj bezdechu sennego powoduje, że ludzie przestają oddychać podczas snu, ponieważ ich drogi oddechowe stają się niedrożne. Ludzie, którzy cierpią na bezdech senny często chrapią głośno lub wydają dźwięki typu dławienia, ponieważ próbują oddychać.
 • Chrapanie - Chrapanie jest spowodowane, gdy przepływ powietrza wibruje tkanki w tylnej części gardła.
 • Centralny bezdech senny - Ta forma bezdechu sennego powoduje, że organizm zatrzymuje lub zmniejsza oddychanie w rodzaju cyklu "włącz i wyłącz". Jest to spowodowane problemami w sercu lub mózgu, a nie blokadą w drogach oddechowych.
 • Bezdech senny u dzieci - Szacunki wskazują, że 2% małych dzieci cierpi na obturacyjny bezdech senny. Występuje on głównie u przedszkolaków, które mają nieprawidłowo duże migdałki i migdałki.
 • Bezdech senny u niemowląt - Może się on rozwinąć u niemowląt i być spowodowany problemem rozwojowym, takim jak niedojrzały pień mózgu lub inne schorzenia.
 • Jęki związane ze snem - Znane jako katatrenia, to sytuacja, w której ludzie wydają dźwięki przypominające jęki podczas wydechu we śnie. Jest to rzadki stan, który występuje głównie u mężczyzn.

Zaburzenia snu i czuwania związane z rytmem okołodobowym - Te rodzaje warunków występują, gdy czasy snu nie są wyrównane, powodując, że ludzie nie przestrzegają normalnych czasów lub wzorów snu.

 • Opóźniona faza snu i czuwania - Ten wzór snu oznacza, że ktoś jest opóźniony o dwie lub więcej godzin. Zazwyczaj kładą się spać dwie godziny później, a rano śpią dwie godziny później.
 • Zaawansowana faza snu i czuwania - To zaburzenie powoduje, że ludzie kładą się spać kilka godzin przed normalnym czasem snu, a następnie wstają kilka godzin wcześniej.
 • Nieregularny rytm snu i czuwania - Kiedy czyjeś wzorce snu i czuwania są nieprzewidywalne i niezorganizowane, mogą cierpieć na to nieregularne zaburzenie. Ludzie, którzy cierpią z powodu tego stanu mogą również wziąć kilka częstych drzemek w ciągu 24 godzin.
 • Rytm snu i czuwania inny niż 24-godzinny - Ten rodzaj zaburzenia snu jest znany jako Non-24 i powoduje, że czyjś czas snu przesuwa się stopniowo coraz później każdego dnia.
 • Praca na zmiany - Ten rodzaj stanu występuje, gdy ktoś pracuje nietradycyjny harmonogram zmian, takich jak nocna zmiana. Może to spowodować skrajne zmęczenie i wyczerpanie.
 • Jet Lag - Kiedy ktoś podróżuje przez wiele stref czasowych i ma trudności z dostosowaniem się, może cierpieć na jet lag.

Istnieją inne rodzaje bardziej ekstremalnych zaburzeń snu, takich jak parasomnie, co jest, gdy niepożądane doświadczenia lub zdarzenia występują, gdy ktoś śpi, zasypia lub budzi się. Dodatkowo, zaburzenia ruchowe snu powodują stany, które sprawiają, że niektórzy ludzie szarpią się lub mają skurcze mięśni.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich podejrzewa, że może cierpieć na zaburzenia snu, najlepiej umówić się na wizytę u lekarza, aby poddać się rutynowemu badaniu lekarskiemu lub nawet wziąć udział w badaniu snu. W wielu badaniach odkryto jednak, że korzystanie z urządzeń elektronicznych w ciągu jednej do dwóch godzin przed snem hamuje zdolność organizmu do regulacji, wpływając tym samym na delikatny rytm okołodobowy w odpowiedni sposób. Uważa się, że niebieskie światło z urządzeń elektronicznych zakłóca ten cykl w naszym organizmie. Unikaj urządzeń elektronicznych i noś okulary blokujące niebieskie światło, aby zminimalizować niektóre rodzaje zaburzeń związanych ze snem.

Znajdź BluTech w pobliżu siebie