Post

Dlaczego nocna zmiana nie jest wystarczająca?

Wprowadzenie przez Apple trybu Night Shift nastąpiło w jednej z ostatnich aktualizacji systemu iOS, a następnie w 2017 roku przeniesiono go na komputery Mac. W założeniu miał on pomóc w redukcji szkodliwego niebieskiego światła emitowanego przez inteligentne urządzenia w ciemniejszych godzinach nocnych, ale okazuje się, że może wcale nie pomagać zbyt wiele.

Jak to działa?

Tryb Night Shift działa poprzez przyciemnienie ekranu do cieplejszego odcienia, gdy zostanie uruchomiony o określonej godzinie dnia. Im cieplejszy kolor ekranu, tym mniej niebieskiego światła emitowanego przez ekran. Tryb Night Shift możesz włączyć na swoim urządzeniu Apple poprzez

  • Wejdź w Ustawienia
  • Wejdź w Wyświetlacz i jasność
  • Kliknięcie przycisku Night Shift w pozycję włączoną

Czy jest to skuteczne?

Badania wykazały, że chociaż tryb Night Shift nieznacznie zmniejszył spadek melatoniny związany z korzystaniem z urządzeń inteligentnych w nocy, nie zmniejszył go na tyle, aby była to znacząca zmiana. W badaniu dwunastu studentów poproszonych o korzystanie z iPada w ciemnych godzinach, ci z włączonym trybem Night Shift nadal mieli dość znaczny spadek melatoniny.

Co jest zagrożone?

Po pierwsze, twój sen. Melatonina to naturalny hormon produkowany przez nasz organizm, który wyzwala zdolność do zasypiania w nocy. Wykazano, że tablety i inne inteligentne urządzenia obniżają poziom melatoniny ze względu na potencjalnie szkodliwe emitowane niebieskie światło, a także nadmierną stymulację mózgu.

Co mogę zrobić, aby pomóc?

Soczewki BluTech pomagają zniwelować do 455nm niebieskiego światła z tych urządzeń, co jest wartością wyższą niż u większości konkurentów. Noszenie soczewek eliminujących niebieskie światło może pomóc w zmniejszeniu ilości niebieskiego światła, które dociera do Twojej siatkówki, co może:

  • Zwiększyć poziom melatoniny dla lepszego snu
  • Zmniejszyć zmęczenie oczu i bóle głowy
  • Utrzymać oczy w najlepszej formie

Naukowcy sugerują również wyłączanie tabletów i smartfonów na co najmniej dwie pełne godziny przed snem dla wszystkich grup wiekowych, a także ograniczenie korzystania z nich do godziny lub mniej na raz.

Znajdź BluTech w pobliżu siebie