Post

Sztuczne światło może powodować problemy ze snem i niepokojem u nastolatków

Nie jest tajemnicą, że nadmierna ekspozycja na jasne światło urządzeń cyfrowych może powodować zmęczenie oczu, zmęczenie i brak snu. Nowe badanie przeprowadzone przez JAMA Psychiatry wykazało jednak, że jasne oświetlenie zewnętrzne w sąsiedztwie może również prowadzić do zaburzeń snu oraz zwiększonego ryzyka wystąpienia stanów lękowych i depresji u nastolatków.

Naukowcy prowadzący to badanie przeprowadzili wywiady z ponad 10 000 nastolatków mieszkających w dzielnicach z intensywnym oświetleniem zewnętrznym i śledzili ich wzorce snu oraz stan zdrowia psychicznego.

Wyniki badania wykazały, że u nastolatków mieszkających w jasno oświetlonych dzielnicach ryzyko wystąpienia depresji było o 7% wyższe, a ryzyko wystąpienia choroby dwubiegunowej o 19% wyższe. Jeśli chodzi o rytm snu, nastolatki narażone na większe natężenie światła zewnętrznego kładły się spać średnio 29 minut później w porównaniu z nastolatkami mieszkającymi w dzielnicach o mniejszym natężeniu światła zewnętrznego.

Autorką badania jest Kathleen R. Merikangas, starszy badacz w Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego. W odpowiedzi na wyniki badania powiedziała ona: "Przynajmniej jako jednostki powinniśmy starać się minimalizować ekspozycję na światło w nocy".

Chociaż nie zawsze możemy kontrolować poziom oświetlenia w naszym otoczeniu, podjęcie osobistych środków ostrożności wobec sztucznego światła może być tak proste, jak założenie pary okularów BluTech.

Soczewki BluTech nie tylko blokują niebieskie światło z urządzeń cyfrowych, ale także blokują sztuczne światło, na które jesteśmy narażeni codziennie, w tym szkodliwe promieniowanie UV pochodzące ze słońca.

Osłaniając oczy przed ostrym światłem, zapewniasz sobie niezakłócony rytm okołodobowy, co oznacza więcej snu i mniej zmęczenia.

Źródło:

https://www.nytimes.com/2020/07/13/well/mind/bright-outdoor-lights-tied-to-less-sleep-more-anxiety-in-teenagers.html

https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/article-abstract/2767698

Znajdź BluTech w pobliżu