Post

Nowe badanie pokazuje, jak oczy rzucają światło na Twoje zdrowie

Mówi się, że twoje oczy są oknem do twojej duszy. Cóż, badania pokazują, że oczy są oknem na o wiele więcej niż twoje myśli i emocje; mogą być wskaźnikiem twojego ogólnego stanu zdrowia. Badanie przeprowadzone przez UnitedHealthcare zatytułowane "Wpływ badań okulistycznych na identyfikację chorób przewlekłych" wykazało, że dzięki kompleksowym badaniom okulistycznym lekarze mogą zidentyfikować niektóre choroby przewlekłe i schorzenia, co pomaga we wczesnej diagnozie, wcześniejszym rozpoczęciu leczenia i lepszym zarządzaniu chorobą oraz prognozowaniu.

Oko jest pod tym względem wyjątkowe, ponieważ jest to jedyny organ, przez który można zobaczyć nerwy i naczynia krwionośne bez inwazyjnej procedury lub operacji. Oprócz znanych chorób oczu, wiele innych schorzeń ma objawy, które manifestują się w oczach. Czasami badanie oczu może ujawnić uszkodzenia spowodowane przez przewlekłe schorzenia i choroby w innych częściach ciała, zanim jeszcze zaczniesz zauważać objawy. W przypadku wielu przewlekłych schorzeń i chorób, wczesna diagnoza i leczenie są niezbędne dla pomyślnego wyniku, a te odkrycia poprzez badanie oczu może często wykryć wczesne stadia choroby.

Według badań, okuliści zidentyfikowali 15% uczestników z cukrzycą i stwardnieniem rozsianym, oprócz wielu innych przewlekłych schorzeń, w tym wysokiego poziomu cholesterolu, nadciśnienia, reumatoidalnego zapalenia stawów, młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Crohna i choroby Gravesa-Basedowa. Badanie oczu może również wykryć choroby neurologiczne, tarczycy i autoimmunologiczne.

Przyjrzyjmy się niektórym z tych schorzeń z osobna oraz temu, jak badanie wzroku przez doświadczonego okulistę może wykryć problem z okna oka:

Cukrzyca: Cukrzyca może powodować chorobę oczu zwaną retinopatią cukrzycową, w której naczynia krwionośne wewnątrz oczu stają się podatne na wyciek płynu i niewielkich ilości krwi na siatkówkę. Zmiany naczyniowe siatkówki i krwawienie z naczyń krwionośnych są wskaźnikami, że cukrzyca jest obecna i może mieć wpływ na inne wrażliwe narządy i tkanki, takie jak nerki.

oczy

Nadciśnienie / wysokie ciśnienie krwi: Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, uzyskane w wyniku pomiaru ciśnienia wewnątrz oka, jest zwykle związane z jaskrą, ale może również wskazywać na wysokie ciśnienie krwi.

Wysoki poziom cholesterolu: Wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i udarów. Rzadko, może on występować w oku w postaci białego, bezbolesnego pierścienia wokół zewnętrznej krawędzi rogówki, zwanego arcus, który jest nagromadzeniem cząsteczek tłuszczu (nie należy mylić z arcus senilis , który dotyka osób starszych i niekoniecznie jest związany z cholesterolem). Czasami, badanie dylatacyjne oka może wykryć oznaki wysokiego poziomu cholesterolu. W ciężkich przypadkach może dojść do niedrożności żył siatkówki, co oznacza, że krew płynąca do i z oka jest zablokowana, co może być związane z zakrzepem, który prowadzi do nagłej utraty wzroku.

Problemy neurologiczne: Chociaż oko może drgać od czasu do czasu, uporczywe drgawki oczu w połączeniu z drgawkami po stronie ust i/lub innymi objawami mogą wskazywać na rozwój choroby neurologicznej, takiej jak stwardnienie rozsiane lub choroba Parkinsona. Większość drgawek oczu ma łagodne przyczyny, takie jak zmęczenie, stres lub kofeina.

Choroba tarczycy: Twoja tarczyca reguluje metabolizm organizmu. Klasycznym objawem choroby tarczycy jest wybrzuszenie gałki ocznej, ponieważ nadczynność tarczycy (nadczynność tarczycy) może powodować obrzęk tkanek miękkich w obrębie gałki ocznej. Ponieważ hormony tarczycy biorą udział w produkcji włosów, niedoczynność tarczycy (niedoczynność) może prowadzić do utraty włosów w zewnętrznej części brwi.

Choroba autoimmunologiczna: Niektóre choroby autoimmunologiczne mogą wpływać na oczy, w tym HIV, choroba Gravesa-Basedowa, zespół Sjogrena, toczeń układowy, reumatoidalne zapalenie stawów i zapalenie błony naczyniowej oka.

Są to tylko niektóre z chorób, których objawy manifestują się w oczach, ale ta próbka ilustruje, jak pouczające może być proste badanie oczu. Badanie oczu nie służy jedynie upewnieniu się, że Twój wzrok jest w porządku. Regularnie badaj swoje oczy, aby upewnić się, że utrzymujesz swoje zdrowie oczu i ogólny stan zdrowia w ryzach.