Post

Jak żarówki wpływają na Twój sen

Chociaż każdy rodzaj światła może hamować produkcję substancji chemicznej odpowiedzialnej za sen - melatoniny, niektóre rodzaje światła działają na nią silniej niż inne.

Badanie przeprowadzone na Harvardzie wykazało, że ekspozycja na światło niebieskie, w porównaniu ze światłem zielonym, hamowała wydzielanie melatoniny na około dwa razy dłużej. Dwukrotnie bardziej zmieniało też rytm okołodobowy.

Takie przesunięcia utrudniają zasypianie i utrzymanie snu każdej nocy.

W innym badaniu ludzie byli wystawieni na działanie światła niebieskiego lub zielonego. Osoby wystawione na działanie światła niebieskiego nosiły soczewki blokujące światło niebieskie.

Stwierdzono, że poziom hormonu melatoniny był taki sam w obu grupach. Pokazuje to, że soczewki blokujące światło niebieskie mają ogromny wpływ na zdolność organizmu do wytwarzania melatoniny. Blokowanie szkodliwego niebieskiego światła bezpośrednio wpływa na zdolność do zasypiania.

Noszenie okularów blokujących niebieskie światło jest niezwykle pomocne, gdy siedzisz przed komputerem lub korzystasz z telefonu. Ale co z żarówkami nad głową?

Spiralne świetlówki kompaktowe i lampy LED są znacznie bardziej energooszczędne niż staromodne żarówki. Jednak emitują one również więcej niebieskiego światła.

Wszystkie żarówki wytwarzają pewne ilości światła niebieskiego. Ekspozycja na pewne ilości niebieskiego światła rzeczywiście przynosi pewne korzyści dla zdrowia.

Jednak nadmierna ekspozycja na światło, z jaką mamy do czynienia obecnie, jest powodem do niepokoju. Zegar biologiczny Twojego organizmu działa w rytmie zależnym od ilości światła i ciemności, na które jesteś narażony. Wpływa to na rytm snu i produkcję hormonów.

Światła LED znajdują się w oświetleniu górnym, lampach, oświetleniu zadaniowym, telewizorach, tabletach i smartfonach. Trudno ich uniknąć, zwłaszcza w miejscu pracy lub w szkole, gdzie mamy mniejszą kontrolę nad oświetleniem.

Otaczając się energooszczędnym oświetleniem, powinniśmy również brać pod uwagę jego wpływ na nasze oczy i sen.

Najlepszymi sposobami ochrony przed tak dużą ekspozycją na światło niebieskie są:

  • Noszenie soczewek blokujących światło niebieskie, które odfiltrowują światło niebieskie bez zniekształcania wzroku
  • Używanie przyciemnionych czerwonych lampek nocnych zamiast światła niebieskiego
  • Unikanie patrzenia na jasne ekrany na dwie do trzech godzin przed snem
  • W ciągu dnia wystawiaj się na działanie jasnego światła, nosząc soczewki blokujące światło niebieskie
  • Odwracaj wzrok od urządzeń co 20 minut, patrząc na odległość co najmniej 20 stóp przez 20 sekund.

Chroń swoje oczy i swój sen bez względu na środowisko, w którym przebywasz. W obliczu zmian technologicznych i wszystkiego, co stara się przyciągnąć Twoją uwagę, ważne jest, abyś podjął kroki w celu zachowania bezpieczeństwa i zdrowia.

Znajdź BluTech w pobliżu