Post

Jak promieniowanie UV uszkadza Twoje oczy

Ten artykuł może Cię przestraszyć i mamy nadzieję, że tak się stanie - wystarczy, aby zmotywować Cię do noszenia odpowiedniej ochrony oczu przed słońcem.

Większość ludzi zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie promieniowanie ultrafioletowe (UV) emitowane przez słońce stanowi dla skóry, natomiast długoterminowe skutki ekspozycji na słońce dla oczu są mniej znane. Promieniowanie UV może uszkadzać wewnętrzne struktury oka, powodując uszkodzenie wzroku i utratę wzroku, a także zagrażać delikatnej skórze wokół oka i na powiekach.

Zanim wyjdziesz na słońce bez pełnej ochrony oczu, rozważ następujące zagrożenia:

Zaćma:

Zaćma lub zmętnienie naturalnej przejrzystej soczewki oka, która jest odpowiedzialna za zdolność oka do skupienia się w celu uzyskania wyraźnego widzenia, jest silnie związana z ekspozycją na promieniowanie UV. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szacuje się, że nawet 20% przypadków zaćmy może być bezpośrednio związanych z ekspozycją na promieniowanie UV. Zaćma jest najczęstszą przyczyną uleczalnej ślepoty na całym świecie.

Zwyrodnienie plamki żółtej:

Zwyrodnienie plamki żółtej lub zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest główną przyczyną utraty wzroku u osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych. Utrata wzroku następuje stopniowo i często w sposób niezauważalny, ponieważ plamka żółtawa - stanowiąca centrum siatkówki odpowiedzialne za wyraźne widzenie centralne - ulega uszkodzeniu. Podczas gdy całkowita ślepota zazwyczaj nie występuje, centralne widzenie jest często utracone, co powoduje stan zwany słabym widzeniem, który poważnie upośledza samodzielność i jakość życia. Wykazano, że ekspozycja na promieniowanie UVA może być przyczyną zwyrodnienia plamki żółtej.

promieniowanie uv

Rak powiek:

Według Skin Cancer Foundation, nowotwory powiek stanowią 5 -10% wszystkich nowotworów skóry. Nowotwory skóry powiek, do których zalicza się raka podstawnokomórkowego, raka kolczystokomórkowego i czerniaka, mogą rozprzestrzeniać się na oko i okolice, powodując uszkodzenie wzroku i oczu, a także zniekształcenie twarzy. Nieleczone mogą w końcu rozprzestrzenić się do mózgu. Wcześnie zdiagnozowane i leczone nowotwory te mają pozytywny wskaźnik odpowiedzi na operację i dalszą opiekę.

Wczesne sygnały ostrzegawcze raka powiek obejmują:

  • Przewlekła infekcja, czerwone oko, opuchlizna lub stan zapalny, który nie reaguje na leki
  • Zmiana w wyglądzie skóry na powiece
  • Zmiana, która się nie goi
  • Guzek lub zgrubienie na powiece, które może krwawić i nie goi się
  • Nagła utrata rzęs.

Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, mogą one mieć inne przyczyny, ale najlepiej jest skonsultować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

Keratitis

Zapalenie rogówki lub oparzenie słoneczne rogówki występuje, gdy nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV powoduje oparzenia rogówki. Rogówka jest częścią oka, która odbija światło na siatkówkę, umożliwiając widzenie. Oparzenie słoneczne rogówki może spowodować tymczasową utratę wzroku. Zapalenie rogówki jest znane jako skutek korzystania z solarium oraz podczas jazdy na nartach lub snowboardzie na dużych wysokościach w warunkach śnieżnych, gdzie promienie słoneczne odbijają się od białego śniegu i wpadają do oczu. Właściwa ochrona oczu jest niezbędna w tych środowiskach.

Najlepszym krokiem, jaki możesz podjąć, aby chronić swoje oczy i wzrok przed promieniowaniem UV, jest noszenie okularów przeciwsłonecznych blokujących 100% promieni UV za każdym razem, gdy oczy są wystawione na działanie słońca. Jeszcze skuteczniejsze są okulary przeciwsłoneczne w większych oprawkach lub kapelusze przeciwsłoneczne z szerokim rondem, które zapobiegają przedostawaniu się światła z góry i z boków. Poświęć czas na regularne kompleksowe badania wzroku, które pomogą Ci wcześnie wykryć wszelkie problemy, aby zapobiec pogorszeniu się stanu Twoich oczu i uratować wzrok.