Post

Czy palenie ma wpływ na wzrok?

Lekarze okuliści się wypowiadają: Jak palenie może zaszkodzić Twojemu wzrokowi i zdrowiu oczu?

Wszyscy wiemy, że palenie jest szkodliwe, zwłaszcza jeśli chodzi o ryzyko, jakie stwarza dla serca i płuc. Wiele osób nie wie jednak, że dym papierosowy ma negatywny wpływ również na oczy i wzrok. Palenie jest bezpośrednio związane ze wzrostem ryzyka wystąpienia zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej - dwóch głównych przyczyn utraty wzroku - i uważa się, że jest ono czynnikiem wpływającym na wiele innych problemów związanych z oczami i wzrokiem.

Palenie a zaćma

Badania wykazują, że palenie podwaja ryzyko wystąpienia zaćmy, a w przypadku intensywnego palenia ryzyko to wzrasta trzykrotnie. W rzeczywistości wydaje się, że istnieje bezpośrednia korelacja pomiędzy ilością palenia a prawdopodobieństwem wystąpienia zaćmy. Zaćma charakteryzuje się zmętnieniem soczewki oka i uważa się, że palenie wpływa na komórki soczewki, przyspieszając ten proces.

papierosy

Zaćma jest główną przyczyną utraty wzroku na całym świecie, jednak można ją leczyć chirurgicznie, usuwając zmętniałą soczewkę i zastępując ją sztuczną. Objawy obejmują:

  • Niewyraźne, mętne lub niewyraźne widzenie
  • Wrażliwość na światło i odblaski
  • Obecność aureoli wokół świateł
  • Coraz gorsze widzenie w nocy
  • Zanikające widzenie kolorów
  • Widzenie podwójne
  • częste zmiany recept przy minimalnej poprawie widzenia

Palenie tytoniu a zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

Według badań medycznych, palenie tytoniu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem od dwóch do czterech razy w stosunku do normalnego ryzyka - im więcej palisz, tym większe ryzyko. Niestety, zwiększone ryzyko występuje również u osób narażonych na działanie dymu papierosowego przez dłuższy czas.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) to stan, w którym plamka żółtawa, czyli centralna część siatkówki, zaczyna się pogarszać, zmniejszając widzenie centralne i zdolność oka do dostrzegania drobnych szczegółów. Choroba ta charakteryzuje się nieostrym i zniekształconym wzrokiem oraz ślepymi plamami w centralnym polu widzenia. Z czasem choroba może postępować i doprowadzić do niedowidzenia, czyli znacznej utraty wzroku, której nie można skorygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub chirurgii refrakcyjnej.

Inne zagrożenia dla oczu i wzroku związane z paleniem tytoniu

Palenie jest również związane z suchością oczu, uszkodzeniem nerwu wzrokowego i retinopatią cukrzycową (u osób z cukrzycą).

"Witaminy dla oczu" są często stosowane bez zalecenia lekarza. Ostrzega się palaczy, aby nie przyjmowali suplementów beta-karotenu (lub multiwitamin zawierających ten składnik), ponieważ badania wskazują na zwiększone ryzyko zachorowania na raka nawet u osób, które rzuciły palenie.

Co należy zrobić?

Nawet jeśli palisz od lat, rzucenie palenia zmniejszy ryzyko rozwoju tych schorzeń, zarówno u Ciebie, jak i osób z Twojego otoczenia. Jeśli palisz, pamiętaj o corocznym kompleksowym badaniu wzroku, aby wcześnie wykryć wszelkie rozwijające się choroby. Wczesna diagnoza i leczenie mogą być kluczem do uratowania wzroku i zapobieżenia trwałej utracie wzroku.