Post

Czy okulary mogą zepsuć twój wzrok?

Jeśli kupujesz okulary po raz pierwszy, możesz mieć kilka palących pytań, na które chciałbyś uzyskać odpowiedź. Jedno z nich może dotyczyć tego, czy noszenie okularów na dłuższą metę zrujnuje Twój wzrok.

Ponieważ jest to dość powszechne pytanie, chcieliśmy poświęcić trochę czasu na jego dokładniejsze zbadanie.

Czy okulary psują wzrok?

Noszenie okularów nie zrujnuje Twojego wzroku. Chociaż możesz doświadczać pewnych irytujących objawów, możesz być pewien, że Twoje oczy nie doznają żadnych dalszych uszkodzeń, kiedy polegasz na okularach, aby widzieć.

Dlaczego noszenie okularów nie zrujnuje twojego wzroku

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego noszenie okularów nie niszczy wzroku, należy wyjaśnić, w jaki sposób okulary pomagają przede wszystkim widzieć wyraźniej.

Nasze oczy składają się z wielu różnych części, które współpracując ze sobą, pomagają nam widzieć otaczający nas świat. Jednak w tym artykule skupimy się na kilku kluczowych częściach. Jedną z najważniejszych części naszych oczu jest siatkówka. Kiedy światło wpada do naszych oczu, soczewka i rogówka w każdym oku ogniskują je na siatkówce. Stamtąd siatkówka reaguje na to światło i przekazuje wszystkie informacje do mózgu, który następnie generuje obraz, który widzimy.

Dlatego też istotą wzroku jest refrakcja (zwana również ugięciem) światła przechodzącego przez oko. Kluczowym założeniem wyraźnego widzenia jest to, że proces refrakcji powoduje, że światło jest skupione dokładnie na siatkówce. Jeśli jednak tak się nie dzieje, zaczynają się problemy z widzeniem. Jeśli na przykład jesteś krótkowidzem, światło wpadające do Twoich oczu jest skupiane zbyt daleko do wewnątrz. A jeśli jesteś dalekowidzem? Światło wpadające do oczu jest skierowane za bardzo do tyłu.

Niebieski

Tutaj z pomocą przychodzą okulary. Ich zadaniem jest oczywiście korygowanie wzroku. Jednak sposób, w jaki to robią, jest mniej zrozumiały. Ostatecznie, ponieważ zostały wprowadzone po raz pierwszy wieki temu, okulary poprawiają wzrok poprzez zmianę miejsca, w którym skupia się światło wpadające do oczu. Jeśli więc jesteś krótkowidzem lub dalekowidzem, okulary będą załamywać światło tak, aby było ono prawidłowo skupione na siatkówce. Gdy światło jest prawidłowo skupione, mózg łączy elementy i prowadzi do wyraźnego widzenia.

Mając na uwadze ten opis, możesz zrozumieć, dlaczego noszenie okularów nie zrujnuje Twojego wzroku. Okulary nie wpływają fizycznie na nic w twoich oczach. Są to w zasadzie zewnętrzne pomoce, które zmieniają tylko promienie świetlne, które odbierają nasze oczy. Zasadniczo zapewniają one, że wpadające światło jest właściwie skupiane na siatkówce, skąd nasz mózg przejmuje zadanie stworzenia jasnego widzenia.

Fakt, że okulary nie uszkadzają naszego podstawowego wzroku, powinien zapewnić bardzo potrzebny spokój ducha. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli przypadkowo otrzymasz niewłaściwą receptę na nową parę okularów. Na przykład, jeśli nosisz okulary, które są zbyt mocne, możesz się obawiać, że dalsze noszenie tej pary okularów - niezależnie od tego, jak bardzo zamazany jest twój wzrok - spowoduje krótko- lub długoterminowe uszkodzenie twojego wzroku.

Nie doznasz żadnych szkód. Owszem, możesz odczuwać pewne objawy wynikające z noszenia zbyt mocnych okularów. Niektóre z tych objawów mogą obejmować tymczasowe bóle głowy lub zamazane widzenie. Ale powiedziawszy to, objawy te ustąpią po pewnym czasie i nie spowodują żadnego uszkodzenia oczu.

Ponadto, noszenie okularów nie osłabia oczu. Jeśli nosisz okulary przez lata (a nawet dziesięciolecia), to nie osłabią one Twoich oczu, a tym bardziej nie rozwiążą trwale problemów ze wzrokiem. Ponownie, dzieje się tak dlatego, że okulary nie zmieniają lub w inny sposób nie zmieniają niczego w samych oczach. Wpływają one jedynie na załamanie światła przychodzącego.