Post

Co niebieskie światło robi z oczami?

Można zauważyć, że większość artykułów omawiających szkodliwe działanie niebieskiego światła skupia się głównie na zakłóceniach naszego cyklu snu. I nie bez powodu - wpływ na nasze zdrowie jest nie do przecenienia.

Jednak nadal możesz się zastanawiać: co fizycznie niebieskie światło robi z naszymi gałkami ocznymi?

Oczy niezbyt skutecznie blokują niebieskie światło

Przednia część naszych oczu, rogówka i soczewka, bardzo skutecznie blokują promienie UV przed dotarciem do tylnej części oka (wrażliwej na światło części zwanej siatkówką). Niestety, nie można tego samego powiedzieć o świetle niebieskim. Praktycznie całe widzialne światło niebieskie przechodzi przez rogówkę i soczewkę i dociera do siatkówki.

Stanowi to problem na dwóch poziomach: krótkoterminowym i długoterminowym.

Problemy krótkoterminowe

Zbyt duża ekspozycja na światło niebieskie może być codziennie odczuwana przez nasze oczy. Do najczęstszych objawów należą:

  • Nadwyrężenie oczu
  • Niewyraźne widzenie
  • Suchość oczu
  • Bóle głowy występujące za oczami

Nie są to objawy przyjemne, ale jeśli zostaną odpowiednio wcześnie opanowane, można je powstrzymać, zanim przerodzą się w gorsze, długotrwałe problemy.

Problemy długoterminowe

Jeśli nie podejmie się żadnych działań w celu zablokowania nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie, pojawiają się poważniejsze zagrożenia. Głównym z nich jest możliwość wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. Zwyrodnienie plamki żółtej jest najważniejszą przyczyną utraty wzroku, dotykającą ponad 10 milionów Amerykanów (więcej niż jaskra i zaćma łącznie). Obecnie nie ma na nią lekarstwa.

Zwyrodnienie plamki żółtej jest spowodowane pogorszeniem się stanu centralnej części siatkówki. Podobnie jak w aparacie fotograficznym, plamka jest czułym obszarem zbierającym bardzo szczegółowe obrazy, które są następnie przetwarzane przez mózg. Gdy plamka zaczyna się pogarszać, obrazy nie są przetwarzane prawidłowo.

Przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej nie są obecnie w pełni zrozumiałe ani znane. Według naukowców głównymi winowajcami są obecnie przyczyny związane z wiekiem, genetyka i wpływ środowiska (np. nadmierna ekspozycja na światło niebieskie).

Jak w przypadku większości poważnych problemów długoterminowych, kluczem jest zapobieganie.

Soczewki BluTech są naukowo zaprojektowane, aby pomóc zarówno w krótkoterminowych jak i długoterminowych skutkach ekspozycji na światło niebieskie dla naszych oczu. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.

Znajdź BluTech w pobliżu siebie